Monday, May 09, 2011

Online Classes

For work I have been comparing online classes and I thought I'd share for anyone interested in this type of schooling for their kids. These prices are not all accurate for those not in our charter school, but for they give a good starting place.
k-8 grade (working on 9-12 grade license) $175 per course per semester
Each course includes
a. Online access for 10 months
b. Standard materials and printed Student Pages and Teacher Pages when
c. OLS—Online Learning System
4-12 grade $130 for all courses, minus foreign language per year
$85 for one course
Parent grades against answer document. Parent grades essay answers with less guidance.
Tutorials, text reading, quizzes, assessments. Can get teacher grading for $200 more per course and the teacher will do all of the grading for that course.
k-5 grade $25 per month for full access
Offer complete online curriculum in Language Arts, Math K-8, Art, Science & Social Studies. Automated portfolio, teachers guides & answer keys. Parent does grading. Email and phone support with system. (in Fort Lauderdale, FL)
$360 per year for full year license.
Has a-g tracks (University bound students)
Parent uses rubrics and answer guides to grade
Must purchase required course materials separately-much lower price than on website-description here
6-12 grades About $126 per one semester course
Some a-g courses. Graded by teacher, online real time discussions in some parts. Some finals given by ES.
6-12 grades. $150 or more per semester course.
Online teacher, graded by teacher.
9-12 grades $100 to $150 per recorded class or $200 to $250 per live class.
Williamsburg Academy, Scholar Phase classes, classical book discussion method. School gives assignments and kids study independently then get together for virtual video based classes and to turn in assignments. Graded by teacher.
6-12 grades. Between $220 and $290 per semester class.
Teacher evaluates and grade student work.
2-12 grades. $625 per full year of unlimited courses for first student $525 for additional students.
Can use audio component for courses to be read to students. Videos to enhance lessons. Pulls from other websites when they are appropriate to the content being studied. Parents given answer keys to grade student work.
Free. Trying to get more info on this. Looks promising.

Subject specific
2-12 grade. $99 per course.
Subject specific writing classes. Graded and coached by teacher.
3-12 grades. $75 for first month. $95 for 3 months after.
This is one on one coaching by published writers in various aspects of writing, including SAT prep and other writing tests.
2-12 grades. $25 per year.
State specific test prep, CASHEE prep material. Quizzes, reviews. Automatic grading by computer. This vendor also has reading comprehension material using graphic novels etc. for an additional fee.
3 years to 7 years. $50 for 6 months, $65 for a year.
This is a guided interactive phonics program with plenty of review built in. The kids work through learning paths to build their skills. My son loves this. Evaluated by program.
6-12th grade. $427 per year for complete language arts class.
Students are given instruction and assignments with a due date a week later. The assignments are graded by the teacher and new assignments are given.
k-12th grade science classes.
You get a membership for $6 then buy science kits according to subject then watch videos of a teacher walking through the kit and explaining it.
3-12 grades. $40 for 1 full year.
This is an online math program that assesses students and only teaches them what they don’t already know. It reteaches until areas are mastered. It has a drill component where students can unlock games. Students can move up or down a grade level very easily. Computer does all the grading.
3-10 grades. $60 for 1 full year
Online video based lessons. Students use a study guide, watch a video, practice, review and take an assessment that is graded by the computer. Focus on comprehension. Not full years course in the younger graders.

3-10 grade $99 per year. K-3 grade Brainpopjr $125 per year.
Fun animated videos on almost many areas, including science and history. Students can then take quizzes on the videos.
k-12 grade videos on all subject areas. $265 per year.
Thousands and thousands of videos. Has some series that can make up full instruction for a class. Some lesson plans to go with them. Also library of articles and pictures. Multiple ways of searching to find videos.
k-12 grade videos in all subject areas.$100 per year.
8000 videos including A&E, history channel etc. Also audio clips of speeches. Multiple ways of searching.

No comments: